S z i k h i z m u s : A szikh hagyomány - a legtöbb indiai vallási hagyományhoz hasonlóan - mester-tanítvány alapon szerveződik, melyben guru és tanítványa különleges, szent- nek tekintett kapcsolatban áll. A szikh kifejezés, a szanszkrit shishya (tanítvány) szó pandzsábi megfelelője. A vallás ala- pítója Guru Nának (1469-1539).
Bizonyára India történeté- nek egyik legsötétebb napja, az Arany-templom (Amritsar) ostroma volt, és az ahhoz kapcsolódó, véres események.
A szeparatista szikhek karizmatikus vezetője Jarnail Singh Bhindranwale elesett az Arany-templom ellen indított os- tromban (1984, Kék Csillag hadművelet).
Khalisztán - A független szikh állam ideája a tizedik és egyben utolsó guru nevéhez fűződik, Gobind Szingh (1675-1708) nevéhez. Ő szervezte lovagrendszerű közösségekbe (Khalsza=tiszta) a szikheket, és önálló államot követelt, amelynek elnevezése Khalisztán.
1982 októbere: ekkor éleződött ki először a helyzet, A központi kormány egy pandzsábi tüntetés során 34 az indiai kormányt szidalmazó szikhet letartóztatott. A rabszállító kocsiba egy vonat - máig tisztázatlan körülmények között - belerohant és mind a 34 szikh életét veszítette. Az esemény után 3000 szikh ment el Delhibe tüntetni, a tüntetésen azonban elszabadult a pokol, a rendőrök pedig tűzet nyitottak, 4 szikh meghalt és több mint száz szikh megsebesült.
Akali Dal - Az Akali Dal párt 1920-ban alakult, ma a mérsékelt szikhek szervezete. A párt keletkezése idején az akali azon parasztok és kézművesek mozgalma volt, amely a magánföldbirtok közösségi tulajdonba való visszaállítását követelte.
Felhasznált irodalom:
Benke József: Fényes Ösvény, Szürke Farkasok, Fekete Szeptember - A nemzetközi terrorizmusról (Budapest,1989. Magvető Kiadó - Gyorsuló idő + + +)
(in. A szikh terrorizmus 135-147.o.)
Kapcsolódó oldalak:
Az Aranytemplom ostroma
Kovácsy Tibor: India válságos éve
Tarr Bence: Amritsar a „Nektár-tó”
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése