A Hezbollah
A beszéd hatására néhányan jelszavakat skandáltak, ám nem volt zászlóégetés. A tér tele volt gyerekekkel, asszonyokkal és poszterekkel, amelyekről Khomeini ayatollah és a Hezbollah vezérkara mosolygott ránk. De van más is. Sárga alapon fekete betűkkel Allah neve a képeken, úgy hogy a betűk valamiféleképpen géppuskákra emlékeztetnek.
Hezbollah - a szó jelentése isten pártja, a hezb vagy hizb magyarul párt és az Allah szóból. A párt abból a kiábrándultságból született, amely a sikertelen katonai és politikai akciókat követte Libanonban. Hosszú évek teltek el ugyanis belső polgárháborúval az egykoron a Földközi-tenger Monte-Carlójaként tisztelt Libanonban. Az emberek egyre szegényebbek és egyre reményvesztettebbek lettek és a Hezbollahnak ezt sikerült kihasználnia. Isten pártja a történelmi Palesztína visszaállításáért küzd, Izraelt nem ismeri el.
Támogatójukként Iránt szokták megjelölni és ez nem véletlen, ugyanis az irániak és többségében a Hezbollah tagjai is síiták. A 80-as években még az iráni Khomeini vezetése alatt álló Irán kezdett el pénzt, katonákat és fegyvert szállítani szövetségeseinek. Ám a kör egyre bővült. Ma Szíria síita vezetése is jó partnernek számít, annál is inkább hiszen Szíria 30 ezer katonát állomásoztat Libanonban. Ibrahim Muszavi a Hezbollah szóvivője.
- A Hezbollah párt 1982 óta létezik Libanonban; megalakulása válasz volt Izrael dél-libanoni megszállására. Akkor az izraeliek bevonultak és tömegmészárlásokat követően megtámadták, majd elfoglalták Bejrútot is. Ez volt Jeruzsálem után a második arab főváros amelyet megszálltak. Erre válaszként a muszlim csapatok egyesítették erejüket és elkezdtek harcolni az izraeli csapatok ellen. Két-három év elteltével aztán kialakult a szervezet politikai platformja is - amelyet rengeteg muszlim diák és politikai szerveződés alkotott. Ők tették a Hezbollahot azzá - ami…
A párt vezetője Szid Haszán Naszrallah egy jómódú Beeka-völgyi zöldségkereskedő fia, aki az iráni szent városban Qomban tanult. Ez egyébként Khomeini szülővárosa. Amikor 1982-ben hazatért Libanonba, egyik megalapítója lett a Hezbollahnak. Ám a párt nem bírta elviselni azt, hogy a siitáknak volt egy másik szerveződésük is, az Amal, így megpróbálták azt közömbösíteni. Naszrallah ellenezte a testvérharcot, otthagyta szülőföldjét és visszament Iránba.1992-ben
újra Bejrútban van, amikor visszahívták őt főtitkárnak.
Elemzők akkori céljaként említik Libanon felszabadítását, az ország siita vallású állammá alakítását és a cionizmus megsemmisítését. A legtöbb arab ország ellentmondásos helyzetben van a Hezbollahhal kapcsolatban. Tudnak öngyilkos akcióikról, félnek a fundamentalistáktól, ám elismerik szociális programjaikat. Mégis mostanában elterjedt az a nézet, hogy ez a párt már nem az a párt. Mi erről a véleménye? - kérdeztem ismét Ibrahim Muszavit.
- Nem, ez a párt egyáltalán nem változtatott az elvein. A változás talán inkább abban mérhető, hogy sokkal szervezettebbé vált és sokat fejlődött… - csakúgy mint egy gyerek a felnőtté válás útján. A több tapasztalat birtokában pedig még sikeresebbek lettünk szociális, politikai és katonai téren. Ám a párt, az elveihez továbbra is ragaszkodik.
- Azt mondja ezzel, hogy máig megmaradtak a híveik?
- A Hezbollahnak van hitele az emberek szemében. A párt mindig is egyértelmű és sikeres volt; az Izrael elleni harcokban sok sikert és győzelmet aratott. Mi több: nem kötődik egyetlen politikai csoportosuláshoz sem, tulajdonképpen mindenkit megszólít: muszlimokat és kersztényeket egyaránt. Ennek köszönhetően az 1999-es választásokon keresztény képviselőjelölteket is indított, akik ma már képviselők a libanoni parlmanetben, egyben tagjai a Hezbollah frakciójának. Állíthatom, hogy a Hezbollah a társadalom minden rétegében népszerű; több kórházat, oktatási intézményt tart fenn, segíti a parasztokat, a vidéki szegényeket. Ezzel nagy tiszteletet vívott ki a körükben és ez az amiért az emberek szeretik a Hezbollahot…
- Nálunk is hírt adtak róla, hogy az amerikai külügyminiszter a napokban önöknél is járt. Mit gondol, eredményes volt ez a látogatás ?
- Colin Powell csak azért jött ide, hogy fedezze az izraeli agressziót, a palesztínok elleni vérengzéseket. Nem éreztünk semmilyen megbánást az izraeliek részéről a katonáik által a megszállt területeken és dzsenini menekült táborban elkövetett atrocitásokal kapcsolatban. Ő azért jött, hogy megmondja a libanoniaknak: fejezzék be az ellenállást Dél-Libanonban... Valójában ezért jött...
Kapcsolódó oldalak:
Sógor Dániel előadása: A Hezbollah YouTube [2015. szeptember 4.]
A Világvevő Rádió fontos információ forrás volt az interneten is, olyan számunkra ismeretlen világokról kaptunk rendszeres és fontos információmorzsákat - a teljesség igénye nélkül felsorolva-, mint a Hezbollah vagy a yezidi vallású kurdok, a libanoni drúzok, a mandeusok vagy a bahái vallás.
VálaszTörlés